środa, 14 lipca 2021

Luwr dla Bizancjum

 

W Luwrze powstanie dział poświęcony Bizancjum i chrześcijanom Wschodu. W wywiadzie dla sekcji francuskiej Radio Watykańskiego bizantynistka Ioanna Rapti mówiła o koncepcji i potrzebie nowej ekspozycji, która dojrzewała od lat.

Badaczka z wielką radością i zaciekawieniem czeka na inaugurację nowego działu, mając jednocześnie świadomość, że nie należy oczekiwać szybkiej zmiany myślenia w podejściu do Bizancjum. Bowiem od czasów Oświecenia Bizancjum cierpi z powodu stereotypów. Miał to być świat obskurantyzmu, poddany rządom autorytarnym, pełen przemocy. Nie był przeciwieństwem tych cech, ale miał wiele aspektów, które są całkowicie ignorowane w takim stereotypowym spojrzeniu.

„Pisancjum” – to świeży polski wkład w stereotypizację świata bizantyńskiego. W ciągu ostatnich dwóch lat sporo o tym było mowy - http://bogdanpanczak.blogspot.com/2019/09/wasna-droga.html

A gdyby tak tym razem czegoś nauczyć się od Francuzów. W Lublinie powstaje Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Kilkaset metrów od Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku, z najcenniejszym zabytkiem sztuki bizantyńsko-ruskiej w Polsce, zjawia się szansa, by Wschód ukazać nie jako teren misji cywilizacyjnej, lecz, w duchu nauczania św. Jana Pawła II, jako „drugie płuco” jednego organizmu.

1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń