Wywiad odchodzącego z kapłaństwa ks. Igora Kowalewskiego, długoletniego kanclerza Kurii Arcybiskupiej w Moskwie, udzielony Credo.Press, i zreferowany przez ekai.pl zawiera wątek greckokatolicki. Mowa jest o tym, że rozpalająca emocje kwestia greckokatolicka była, w porównaniu ze sprawą struktur Kościoła rzymskokatolickiego w Rosji, "sztucznym problemem". Na łamach "Tygodnika Powszechnego" (5 kwietnia 1998) polemizowałem z przeciwnikami odrodzenia Kościoła greckokatolickiego.
Proschomen, czyli - Bądźmy uważni! Wezwanie powtarzane wielokrotnie w liturgii bizantyńskiej. Bliskie do słowa oznaczajacego modlitwę. Bez uważności nie ma dialogu z Bogiem, tak samo z drugim człowiekiem i narodem.
piątek, 26 listopada 2021
Z Rosji z frustracją
poniedziałek, 22 listopada 2021
Сиро-малабарські проблеми з поверненням до себе
12 листопада 2021-го року, Ернакулам, Індія. Перед резиденцією Верховного архієпископа, глави Сиро-Малабаської Церкви проходить демонстрація – перша з багатьох в численних місцях – священників і мирян, які не погоджуються на введення в життя постанов Синоду їхньої Церкви від 1999 року щодо змін в служінні Літургії. Ідеться про часткову делатинізацію. Священник на час звершування Євхаристійної молитви має повертатися versus altare. Під час Літургії Слова і після причастя надалі – за латинським зразком – має бути обернутим versus populum. Протестуючі аргументують, що майже 50 років служителі звершували Літургію повністю versus populum і не слід це змінювати.
2040-ий рік, Західна Україна і багато інших місць, де живуть греко-католики. На вулицях, площах проходять демонстрації священників і мирян, які протестують проти часткової делатинізації літургійного життя їхньої Церкви, яку, втілюючи в життя постанови Другого Ватиканського Собору, вчення Вселенських Архиєреїв, інструкції Конгрегації Східних Церков і свої власні напрацювання, з запізненням почала вводити єрархія цієї колись(нині через потужну еміграцію і послідовно асиміляцію вже ні) найбільшої Східної Католицької Церкви. Протестуючі не погоджуються, щоб замість вервиці в храмах звершували Акафіст, а у Великому пості – і не тільки тоді, бо у відпустових місцях також в неділі й навіть у Світлому тижні – щоб замість Хресної дороги звершувалась Літургія Ранішеосвячених Дарів чи Акафіст до Страстей Христових. Лунає аргумент: протягом десятиліть під проводом єрархів ми молилися вервицю і звершували Хресні дороги, отож нічого не треба змінювати.
Church fiction? Сиро-малабарські єрархи кількадесять років тому в найчорніших снах певно не бачили того, що проходить біля їхніх резиденцій. Але вистачили два покоління виховані в новому дусі і – прощавайте думки про відродження автентичності. УГКЦ в Україні ефективно готує своїх вірних до того самого, а тих, які емігрують, до швидкої церковної асиміляції.
P.S. В українській мові (станом на 22 листопада) інформацію про сиро-малабарську драму подає лише сайт ведений римськими католиками.